Kommenteeri

Kas sina tead, mis on skolioos? 

Selles blogipostitusest saad teada, mis on skolioos, kellel seda esineb ning kuidas seda ravitakse. 

Skolioos on rühihäire, mis väljendub selja ebanormaalses kõverdumises küljesuunas. Kõige rohkem esineb S-kujulist skolioosi, mis tähendab, et selja ülaosas on kõverus nt paremale ja selja alaosas vastupidiselt vasakule. 

Kellel skolioos võib esineda?

Skolioos kujuneb välja kõige sagedamini tütarlastel vanuses 11-14 aastat. Kuid see rühihäire võib tekkida igas vanuses ning mõlema soo esindajatele.

Mis on skolioosi sümptomid?

Märka erinevaid muutusi, mis viitavad võimalikule skolioosile:

  • üks õlg on kõrgemal kui teine

  • keha on ühele poole rohkem kaldus

  • üks vaagnapool on kõrgemal kui teine

  • üks kehapool tundub olevat teisest eespool

Lisaks välisele vaatlusele võib skolioosist märku anda selja pidev ebamugavustunne, seljavalude teke ning raskus ühes asendis püsimisel.

Kuidas skolioosi diagnoositakse?

Skolioosi diagnoosi paneb arst (perearst või ortopeed) kui rühivaatlusel on selgelt näha selja kõverdumine küljele. Lisaks tehakse diagnoosi kinnitamiseks lülisambast röntgenpilt, et näha täpsemalt, mis muutused seljas on  tekkinud. Skolioosiravi terapeut ehk Schroth terapeut kasutab skolioosi määramiseks ka skoliomeetrit (vt pilti). Mõõtmiste põhjal saab määrata selja kõveruse ulatuse ning soovitada vastava ravitaktika. 


Millised on skolioosiravi võimalused?

Ravi jaotub kaheks: mitte-kirurgiline ja kirurgiline ravi. Raviotsus sõltub inimese kaebustest ja skolioosi suurusest. Väiksemate kraadidega skolioosi raviks määratakse Schroth teraapia (skolioosispetsiifiline füsioteraapia) ja vajadusel korseti kasutamine. Suuremate kraadidega skolioosi raviks (üldiselt alates 50kraadist) on kirurgiline sekkumine.

ReMed Füsioteraapia pakub skolioosiravi Tartus. Vastuvõtule võib pöörduda kui kahtlustad skolioosi ja tahaksid lasta spetsialistil selga kontrollida või juba väljakujunenud skolioosi raviks. Skolioosi teraapiat tehakse igas vanusegrupis - nii noortele kui täiskasvanutele.

Esimese blogi lõpetuseks vaata veel seda videoklippi skolioosist (inglise keeles):


https://www.spine-health.com/video/idiopathic-scoliosis-video

Lisa kommentaar

Email again: